20 lat, nowa hala, zaszczytne imię...

Dodany: 2019-09-26 21:11:32


Znamienitym świętem naszej szkolnej społeczności okazała się uroczystość, jaka odbyła się w środę 25 września.

Na inaugurację uroczystości, już po odegraniu hymnu państwowego i występie teatralnym uczniów SMS Sportów Zimowych, którzy w ciekawy sposób zademonstrowali dyscypliny uprawiane w naszej placówce, głos zabrał dyrektor SMS Jarosław Konior. Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania placówki przed laty, wspierali jej funkcjonowanie i systematyczny rozwój, aż po budowę nowej hali sportowej. Podkreślił, że w szkole stawia się nie tylko na sport, ale troszczy również o edukację młodego pokolenia. – Jesteśmy dumni w szczególności z tego, że nasza szkoła wykształciła i przygotowała do rywalizacji na najwyższym poziomie już 16 olimpijczyków – zaznaczył dyrektor Konior.

Momentem sentymentalnym była dla wielu zgromadzonych na uroczystości multimedialna prezentacja przygotowana przez samych uczniów. W skrócie pozwoliła ona na ukazanie 20-letniej historii Szkoły Mistrzostwa Sportowego, stacjonującej aktualnie w Buczkowicach.

Jednym z kulminacyjnych punktów było przecięcie wstęgi, które zainicjowało oficjalnie nową halę sportową. W tej ceremonii udział wzięli: starosta bielski Andrzej Płonka, poseł Jacek Falfus, prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, pierwsza dyrektor szkoły Urszula Śliwa-Gluza oraz obecny dyrektor Jarosław Konior. Następnie poświęcenia obiektu dokonał ks. biskup Piotr Greger.

Uroczystość szkolną uświetniło nadanie SMS Sportów Zimowych zaszczytnego imienia Polskich Olimpijczyków. Stosowną uchwałę Rady Powiatu Bielskiego odczytał przewodniczący tego gremium Jan Borowski, który wraz z prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim odsłonił pamiątkową tablicę. – To wydarzenie na stałe zapisze się w historii polskiego sportu. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki absolwentom szkoły doczekamy się kolejnych olimpijczyków – podkreślił prezes, nadając kilka chwil później kółka olimpijskie dla naszych sportowych nadziei – Bartłomieja Klimowskiego, Kacpra Juroszka, Adama Skupnia, Pawła Szyndlara, Adriana Nalepki i Aleksandry Bednarek.

Zabraknąć nie mogło rzecz jasna podziękowań od szkolnej społeczności dla tych osób, które w największej mierze współpracowały przez lata dla dobra SMS-u. Tak też dyrektor Jarosław Konior docenił starostę Andrzeja Płonkę, posła Jacka Falfusa, prezesa Apoloniusza Tajnera, przewodniczącego Jana Borowskiego, prezesa Andrzeja Kraśnickiego, dyrektor Urszulę Śliwę-Gluza, prezesa Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego Andrzeja Wąsowicza oraz prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Tadeusza Pilarza.

Słowa uznania oraz okolicznościowe patery otrzymali natomiast olimpijczycy, a w przeszłości podopieczni SMS Sportów Zimowych – skoczkowie narciarscy Tomisław Tajner, Piotr Żyła, Stefan Hula, Rafał Śliż, dwuboiści Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, alpejczyk Maciej Bydliński, snowboardzistka Zuzanna Smykała oraz biegacze Maciej Staręga, Paweł Klisz, Maciej Kreczmer, Andrzej Nędza-Kubiniec, Agnieszka Szymańczak, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska. Podziękowania dyrekcja szkoły skierowała ponadto pod adresem licznych sponsorów i partnerów placówki.

W części wystąpień nie brakowało słów uznania dla tak działającej szkoły. Z humorem o jej początkach opowiedziała dyrektor Urszula Śliwa-Gluza. Listy gratulacyjne odczytali m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz reprezentując premiera RP Mateusza Morawieckiego – członek zarządu powiatu bielskiego Barbara Adamska. Zanim wszyscy z radością udali się na zwiedzanie nowego kompleksu sportowo-edukacyjnego złoty medal za zasługi dla ruchu olimpijskiego odebrał starosta Andrzej Płonka.

Warto dodać, że całą uroczystość uświetniła swoją obecnością kadra A polskich skoczków z Kamilem Stochem, Dawidem Kubackim, Jakubem Wolnym i trenerem Michalem Doleżalem na czele.

Sponsorzy
Partnerzy